Skurcze łydek po wysiłku – jak się ich pozbyć?

Właśnie skończyłeś swój trening, endorfiny skoczyły i czujesz się świetnie po wykonanej aktywności, ale niespodziewanie atakuje Cię silny ból w okolicy łydki. Dopadł Cię skurcz – wróg miłośników fizycznego wysiłku. Choć problem wydaje się poważny i niewątpliwe bolesny znam parę sposobów jak sobie z nim poradzić i pożegnać nagłe nieprzyjemności raz na zawsze!

Ból w łydce po ćwiczeniach – dlaczego występuje?

Skurcz, czyli nic innego jak nagły ale krótkotrwały ból tkanki mięśniowej występujący po intensywnych wysiłku fizycznym. Przypadłość ta najczęściej dopada osoby trenujące wytrzymałościowo – biegaczy, pływaków lub kolaży jednak nie jest powiedziane, że trenując w domu go unikniesz. Czas zgłębić przyczynę jego występowania! Jeśli trenujesz bardzo często a Twój trening jest mega intensywny lub nie wykonujesz rozgrzewki to jest bardzo duża szansa na to, że ten nieproszony gość zawita u drzwi Twoich mięśni. Innym powodem występowania skurczu jest niedobór soli i składników mineralnych. Jest to często skutek złej diety lub przyjmowania leków, których działaniem ubocznym jest wypłukiwanie tych cennych składników z organizmu. Jeśli skurcze nie są aż tak intensywne, a odczuwasz bardziej drżenie mięśni to problem może mieć uzasadnienie w nadmiernym stresie. Wpływa on niekorzystnie na pracę mięśni, więc chłopaku i dziewczyno koniecznie – no stress! Skurczom towarzyszy również obecność chorób na tle hormonalnym np. niedoczynność tarczycy ale także cukrzyca lub niewydolność nerek. Pamiętaj o regularnych badaniach aby wykluczyć te przypadłości.

Domowe sposoby na skurcze nóg

Jeśli wiesz już, jak powstają skurcze czas zająć się tym by im przeciwdziałać. Zmień dietę, zadbaj o to by nie zabrakło w niej produktów bogatych w magnez i potas. Te makroelementy znajdziesz w takich produktach jak gorzka czekolada, banany, kasza gryczana i fasola. Ogranicz spożycie kawy i alkoholu, pamiętaj za to o nawodnieniu, to bardzo ważne! Nie noś zbyt ciasnych ciuchów i nie przebywaj za długo w jednej pozycji, staraj się zmieniać pozy, choćby przekładając nogi. Aby rozluźnić ciało w głównej mierze stosuj ciepłą kąpiel np. po treningu, masaże również mogą okazać się zbawienne. Przed każdą aktywnością przeprowadź solidną rozgrzewkę a dolegliwości nie powinny już powracać!

Zobacz także:  Na czym polega trening Jacobsona?

Lek na silne skurcze nóg

Gdy zaatakuje Cię silny ból najlepsze na tę przypadłość okażą się leki przeciwbólowe i rozluźniające, które występują często w formie maści bądź żeli. Skurcze mięśni występują sporadycznie i z natury przechodzą dość szybko i samoistnie, gdy jednak masz często nawracające bóle nóg, którym towarzyszą zmiany skórne jak zaczerwienienie warto zwrócić się o pomoc do lekarza. W przypadku częstych nawrotów pomocna może okazać się także suplementacja preparatami magnezowymi.

Mogą Ci się spodobać