Wiele osób czerpie ogromną motywację z monitorowania swoich postępów. Dodatkową motywatorem może być świadomość, że w ciągu dnia powinno się wykonywać minimum 10 tysięcy kroków. Zapobiegnie to przyrostowi wagi, a tym samym poprawi się nasz nastrój i ograniczy ryzyko wystąpienia różnych chorób np. serca. Dlaczego warto korzystać z krokomierza? Jakie daje efekty?
Aplikacja do mierzenia kroków, a pedometr
Spis treści
Na rynku można spotkać wiele rodzajów krokomierzy. Zaczynając od tych na rękę w formie zegarka, na pasek od spodni, czy w formie aplikacji na telefonie. Tak naprawdę dobór odpowiedniego pedometru powinien być zależny od naszych oczekiwań. Aplikacje do mierzenia liczby kroków mogą nie być tak dokładne jak te na pasku, czy zegarku, ponieważ telefon nie posiada specjalnego wahadełka, ani dokładnego czujnika. Jednak dla amatorów, którzy chcą być świadomi swojej aktywności aplikacje są dobrym rozwiązaniem
Opaska monitorująca aktywność – rodzaje
Na rynku można spotkać się z różnymi krokomierzami. Każdy z nich pełni różne funkcje i spełnia różnorodne oczekiwania. Wszystkie jednak są skierowane dla ludzi, którzy lubią lub po prostu chcą być świadomi swojej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Jednak oczekiwania dotyczące dodatkowego wyposażenia są różne. Niektórym może zależeć na dodatkowym liczeniu spalonych kalorii, a innym tylko na odległości jaką przebyli. W zależności od indywidualnego stylu życia warto wybrać taki krokomierz, który jest dopasowany do naszych potrzeb. Ze względu na różnorodność formy, ceny i funkcji – krokomierze dzielą się na:
• krokomierz z uchwytem na pasek od spodni, który nie zawiera innych funkcji niż liczenie kroków. Można go łatwo ukryć pod bluzką lub koszulą, dlatego świetnie sprawdza się przy codziennych czynnościach.
• krokomierz na rękę lub w opasce najczęściej jest używany przez podróżników, ponieważ jest prostej budowy i nie kosztuje wiele.
• krokomierz zegarek jest najdroższą i najbardziej profesjonalną wersją pedometrów. Używają go sportowcy. Posiada funkcję liczenia kroków, liczenia spalonych kalorii, oraz odległość jaką przebyliśmy. Dodatkowo liczą tętno naszego serca.
Krokomierz – cena
Klasyczny krokomierz na rękę bez dodatkowych funkcji liczenia tętna, odległości, czy ilości spalonych kalorii kosztuje od 40 do 100 złotych. Jeżeli chodzi o pedometry w postaci zegarków – ich cena jest znacznie wyższa ze względu na dodatkowe wyposażenie. Jest to gadżet bardziej polecany dla profesjonalnych sportowców, którym zależy na dokładnym liczeniu czasu i tętna oraz odległości jaką przebyli w określonym momencie. Taki krokomierz wiąże się z wydatkiem od 300 do 500 złotych. Krokomierze na opaskach, które są stosowane głównie przez ludzi podróżujących przez swoją prosta budowę kosztują około 60 złotych. Jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy możemy skorzystać z darmowej aplikacji, która liczy kroki. Musimy jednak pamiętać, że taki program może być niedokładny ze względu na różnorodność ruchu telefonem. Warto zastanowić się, jaki mamy cel i wybrać, który pedometr będzie dla nas najbardziej odpowiedni pod kątem ceny i oczekiwań.
Jak działa krokomierz?
W zależności od tego, czy krokomierz jest mechaniczny, czy elektroniczny jego działanie może się nieco różnić. Ten pierwszy reaguje na wstrząsy i ruch bioder. Posiada w sobie wahadło, które przy każdym kroku zwiera styki i rejestruje wykonany krok. Krokomierz elektroniczny mierzy pokonany dystans na podstawie zamontowanego GPS oraz liczbę kroków, dzięki akcelerometrowi, który jest czujnikiem przyspieszenia. Krokomierz umożliwia monitorowanie aktywności fizycznej w ciągu dnia, a dodatkowo motywuje do większego wysiłku.