Bieganie to świetny nawyk dla utrzymania odpowiedniej kondycji naszego organizmu. Przygotowuję się do maratonu i muszę uważać na wszelkie kontuzje. Uważam, że świadomość i dobre przygotowanie mięśni są kluczem do uniknięcia urazów.
Jednak nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć skurczu lub skręcenia. Trenuję lekkoatletykę od dziecka i wiele razy moja kariera stawała pod znakiem zapytania. Na szczęście dzięki odpowiedniej diecie, suplementacji, przygotowaniu i dzięki poradom fizjoterapeuty za każdym razem udało mi się wrócić do formy. Wiadomo – ból czasem wraca, ale dzięki specjalnym ćwiczeniom i rehabilitacji jest coraz mniej intensywny. Jakie są najczęstsze kontuzje u biegaczy, jak im zapobiec i jak leczyć? Tego dowiecie się poniżej.
Łydka tenisisty
Spis treści
Niech słowo tenis, nie wyprowadzi Cię z tropu. Łydka tenisisty to jedna z najczęściej występujących kontuzji u biegaczy. Ból najczęściej zlokalizowany jest po przyśrodkowej części łydki. Uraz następuje najczęściej podczas ruchu zgięcia stawu skokowego z wyprostem kolana. Wiąże się to ze zmianą dynamiczności i kierunków. Na mięśniu brzuchatym łydki występuje obrzęk oraz krwiak. Silny ból uniemożliwia dalszy trening, a przy próbie rozciągania i skurczu mięśnia przy stawaniu na palce – nasila się. W takiej sytuacji należy natychmiast przerwać trening i zaprzestać aktywności na czas regeneracji mięśnia. W przeciwnym wypadku możemy zrobić sobie sporą krzywdę i doprowadzić do bardzo ostrego bólu. Czas rekonwalescencji jest już sprawą indywidualną i zależy od naszego organizmy. Niektórym na regenerację wystarczy tydzień, innym nawet kilka miesięcy. W leczeniu skuteczne są leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, a w cięższych dolegliwościach bólowych nawet rehabilitacja. Fizjoterapeuta przygotuje nasz mięsień i staw skokowy do przyszłych aktywności.
Kolano biegacza
Kolano biegacza to bardzo częsty uraz u maratończyków i sprinterów. Sama go doświadczyłam, dlatego dobrze znam się na tej dolegliwości. Problem wynika głównie z przeciążenia, które dotyczy pasma biodrowo-piszczelowego. W tej dolegliwości chodzi o przenikanie się powięzi szerokiej uda, pomiędzy biodrem a kolanem. W tym wypadku występują także konflikty rzepkowo-udowe i rozmiękanie rzepki. Przyczyną tego typu urazu jest niewątpliwie trening na nierównej powierzchni, bez dokładnej rozgrzewki lub nieprawidłowej techniki wykonania ćwiczeń. Kolano biegacza może wystąpić również w przypadku źle dobranego obuwia i zbyt dużego obciążenia. Nieświadomi biegacze bardzo często bagatelizują problem i myślą, że rozciąganie pomoże. Niestety powtarzające się mikro urazy zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia opisywanej przeze mnie dolegliwości. Leczenie kolana biegacza może odbywać się za pomocą środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Fizjoterapia i dodatkowe zabiegi krioterapeutyczne mogą przyspieszyć okres rekonwalescencji. Aby zapobiec tego rodzaju kontuzji warto:
- dobrać odpowiednie obuwie
- zrezygnować z biegania na twardym podłożu
- stosować zbilansowaną dietę i suplementację
- utrzymywać stałą wagę
- pamiętać o systematycznym rozciąganiu po każdym treningu
- zwracać uwagę na prawidłową technikę.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego
Wynika z bagatelizowania powtarzalnych mikrourazów lub niedoleczonych kontuzji. Zapalenie rozcięgna podeszwowego dotyczy okolicy kości piętowej, jednak ból może dotyczyć całą podeszwową część stopy. Przyczynami występowania tej dolegliwości jest najczęściej:
- źle dobrane obuwie
- niedokładne rozciągnięcie łydki przed treningiem
- budowa anatomiczna (płaskostopie)
Leczenie przebiega na dwóch etapach. Pierwszy to zmniejszenie stanu zapalnego stosując leki przeciwzapalne i zimne okłady. Drugi etap to rehabilitacja polegająca na rozciąganiu i masażu podeszwy stopy twardą piłeczką. Pomóc mogą również spersonalizowane wkładki ortopedyczne, a także terapia falą uderzeniową.
Zapalenie ścięgna Achillesa
Niestety leczenie uszkodzonego ścięgna Achillesa jest bardzo długie i nieprzyjemne. Wynika to z jego słabego ukrwienia. Achilles jest największym ścięgnem w ciele człowieka. Jego włókna składają się głównie z kolagenu, przez co jest bardzo mocne. Zapalenie wynika z nadmiernego obciążania lub noszenia niewłaściwego obuwia. Ścięgno staje się wtedy mniej elastyczne i gorzej radzi sobie z obciążeniami. Przy leczeniu należy zrezygnować z treningów i dopasować odpowiednie obuwie. Codzienne rozciąganie i leki przeciwzapalne to podstawa, natomiast w cięższych przypadkach należy skorzystać z ćwiczeń z fizjoterapeutą lub z zabiegu chirurgicznego.