Introwertyk – kto to?

O introwertyzmie mówi się w ostatnim czasie coraz częściej – i słusznie. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, czym on naprawdę jest. Co gorsza, zdarza się, że introwertycy postrzegani są w negatywny sposób przez utarte w społeczeństwie stereotypy. Jak jest zatem naprawdę?

Kogo można nazwać introwertykiem?

Czasami mówi się o introwertykach, że są aspołeczni. Absolutnie nie! Introwertyzm to typ osobowości, aspołeczność jest z kolei niedostosowaniem do funkcjonowania w społeczeństwie. Pod żadnym pozorem nie należy mylić tych dwóch pojęć. To, że ktoś jest introwertykiem nie oznacza, że nie lubi on ludzi czy się ich boi! Introwertycy także potrzebują obecności innych osób w swoim życiu, choć nie w tak intensywny sposób jak ekstrawertycy. Równie istotny jest dla nich czas spędzony sam na sam. Oddają się wtedy własnym przyjemnościom, takim jak czytanie czy słuchanie muzyki. Taki odpoczynek pozwala im na wyciszenie i odzyskanie psychicznej równowagi, gdyż długie przebywanie w dużych skupiskach ludzi jest dla nich męczące. Nie oznacza to jednak, że introwertycy wcale nie wychodzą z domu! Zdarza się, że pojawiają się na imprezach, choć na co dzień preferują domowe zacisze i lepiej czują się wśród niewielkiej grupy zaufanych znajomych niż w hucznym tłumie.

Introwertyk – cechy

Co jeszcze charakteryzuje introwertyka?

  • Dobrze czuje się we własnym towarzystwie.
  • Musi mieć czas dla siebie, aby “naładować baterie”.
  • Jest domatorem.
  • Duże skupiska osób działają na niego wyczerpująco.
  • Woli słuchać niż mówić.
  • Lubi ciszę i spokój.
  • Ma kilku zaufanych znajomych.
  • Woli pracować indywidualnie niż zespołowo.

Jak introwertyk okazuje uczucia?

Introwertycy to zwykle osoby zamknięte w sobie i powściągliwe w okazywaniu emocji, choć nie oznacza to, że nie okazują uczuć w żaden sposób. Z całą pewnością nie należy się jednak spodziewać, że introwertyk zacznie piszczeć z radości czy krzyczeć ze złości. Osoby o tym typie osobowości są często niebezpośrednie w okazywaniu tego, co naprawdę czują. Angażują się tylko w te relacje, na których naprawdę im zależy. Okazują wtedy drugiej stronie duże zainteresowanie i chętnie spędzają z nią czas. Są też w stanie wyjść ze swojej strefy komfortu zgadzając się na wyjście w bardziej tłoczne miejsce, na przykład do kina. Co istotne, introwertycy potrafią się otworzyć przed drugą osobą i dzielić się zarówno swoimi radościami, jak i smutkami. Cechą charakterystyczną u introwertyków jest także silne uczucie przywiązania powstające po pewnym czasie istnienia znajomości. Introwertycy są również doskonałymi słuchaczami, a ich wsparcie bywa nieocenione.

Zobacz także:  Teściowa - osoba z którą warto mieć zdrowe relacje

Czy introwertyzm to zaleta?

Introwertyzm, tak jak każdy inny typ osobowości, posiada swoje wady i zalety. Powinniśmy docenić to, że każdy z nas jest inny i możemy się wzajemnie uzupełniać. Zaletami introwertyka w pracy zawodowej są z pewnością opanowanie i powściągliwość w wyrażaniu emocji. Dzięki temu sprawiają oni wrażenie bardziej profesjonalnych i łatwiej jest im oddzielić życie prywatne od pracy. Umiejętność słuchania to także duży atut introwertyków. W życiu prywatnym z kolei tworzą oni zwykle dużo trwalsze i silniejsze relacje oraz są wrażliwsi na otaczający świat.

Najważniejsze jest jednak, aby polubić samych siebie i zaakceptować to, jacy naprawdę jesteśmy. Introwertyzm może być zaletą, jak również wadą – wszystko zależy od naszego nastawienia. Życie w zgodzie z samym sobą z pewnością pozwoli na dostrzeżenie zalet tego typu osobowości i wykorzystanie ich, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Mogą Ci się spodobać