Odciski są problemem, z którym każdy z nas zmagał się choć raz w swoim życiu. Zazwyczaj są one wynikiem zakładania nieodpowiednio dobranego obuwia. Również długie pisze wędrówki mogą wpłynąć na ich powstawanie.
Nagniotki na stopach – skąd się biorą?
Spis treści
Nagniotki pojawiają się najczęściej w wyniku noszenia niedopasowanego obuwia, ale oczywiście nie zawsze tak jest. Mogą one powstawać ze względu na uwarunkowania genetyczne czy też posiadaną wadę postawy. Również osoby zmagające się z nadwagą, są częściej narażone na ich występowanie. Czynnikiem ryzyka w tej kwestii może być również nieprawidłowe chodzenie czy też płaskostopie. Odciski najczęściej powstają oczywiście na pięcie oraz na palcach stóp. Samo zgrubienie jest reakcją obronną organizmu, w celu pozbycia się uszkodzonych tkanek. Oczywiście odciski bywają bardzo bolesne i dokuczliwe. Dlatego szybkie ich pozbycie się, dla wielu osób jest priorytetem.
Odcisk na pięcie – nieestetyczny problem
Wiele odcisków powstaje na pięcie. Latem czy też wiosną, gdy na stopy znacznie częściej zakłada się sandały, są one bardzo widoczne. Jest oczywiście wiele sposobów na to, by się ich pozbyć.
Pierwszym sposobem jest bez wątpienia dobranie odpowiednich butów. Nie powinny być one zbyt ciasne, ale nie mogą być także zbyt luźne. Warto również unikać zbyt długich spacerów, które mogłyby znacząco przeforsować nasz organizm. Chodzenie na szpilach przez długi czas, także nie jest dobrym rozwiązaniem. By unikać odcisków na pięcie, warto również stosować odpowiednią pielęgnację stóp. Ważne jest ich regularne namaczanie oraz oczywiście pozbywanie się starego, zrogowaciałego naskórka. Po namoczeniu można szybko zetrzeć go pumeksem. Taki zabieg wystarczy wykonywać raz w tygodniu. Na co dzień natomiast warto stosować kremy typowo zmiękczające i nawilżające. Dziś dobrym rozwiązaniem w tej kwestii jest także stosowanie skarpetek złuszczających. Takie skarpetki w formie foliowych zazwyczaj toreb, zakłada się na stopę odpowiednio ją zabezpieczając. W środku znajdują się natomiast substancje, pomagające usunąć zbędny naskórek ze stóp. Po upływie kilu dni, skóra zaczyna samoczynnie się łuszczyć. Dobrze jest zatem takie zabiegi wykonywać przede wszystkim zimą i jesienią, gdy stopy nie są eksponowane w sandałach. Świeżo złuszczone są bowiem bardzo delikatne, a po zabiegu przez jakiś czas mogą wyglądać mało estetycznie, ponieważ skóra schodzi stopniowo.
Czosnek na odciski – domowy sposób
W walce z odciskami, można stosować również domowe sposoby, które bywają bardzo skuteczne. Jednym z nich jest korzystanie chociażby z czosnku. W tym wypadku warto na samym początku wmasować w odcisk oliwę z oliwek, celem jej skutecznego zmiękczenia. Następnie rozgnieciony ząbek czosnku, należy połączyć z jedną łyżeczką soku z cytryny. Taka “maseczka” nałożona na odcisk, doprowadza do jego skutecznego zmiękczenia. Opatrunek należy zmieniać dwa razy dziennie. Jest oczywiście jeszcze wiele innych domowych sposobów na walkę z odciskami. Między innymi można stosować również okłady z aloesu.