Przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej może wydawać się bardzo trudne, ale jest kilka kroków, które możesz zrobić, aby przygotować się do udanej rozmowy kwalifikacyjnej. Przede wszystkim warto stworzyć przygotowawczą listę kontrolną z następującymi elementami:
- dokładnie sprawdź opis stanowiska,
- zastanów się, dlaczego zostałeś zaproszony na rozmowę i jakie masz kwalifikacje,
- dowiedz się o firmie jak najwięcej, przede wszystkim czym się zajmuje,
- rozważ swoje odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej,
- ćwicz swój głos i mowę ciała,
- przygotuj kilka przemyślanych pytań,
- wydrukuj kopie swojego CV.
Typowe pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej jakie może zadać Ci pracodawca
Spis treści
Rozmowy kwalifikacyjne są bardzo stresujące, dlatego warto się do nich jak najlepiej przygotować. Jeśli byłeś już na kilku rozmowach to pewnie zauważyłeś, ze niektóre pytania, które zadaje Ci ankieter powtarzają się, nie zależnie od stanowiska pracy na które aplikujesz. Dlatego też przygotowałam listę typowych pytań, które może zadać Ci pracodawca.
- Jakie są twoje największe słabości?
- Jakie są twoje największe atuty?
- Gdzie widzisz siebie za pięć lat?
- Jak dowiedziałeś się o tej ofercie pracy?
- Opowiedz mi o najtrudniejszej decyzji, którą musiałeś podjąć w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.
- Powiedz mi, jak według ciebie inni ludzie by cię opisali.
- Co lubisz robić poza pracą?
- Jaka była twoja pensja w twojej ostatniej pracy?
- Czy masz jakieś pytania?
Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?
Większość osób, które przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną, boją się zadawać pytania i są tym bardzo zestresowane. Nie potrzebnie, warto zadawać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. To pokazuje pracodawcy, że jesteś zaangażowany oraz, że Ci zależy. Oto kilka pytań, które możesz zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
- Jak wyglądają codzienne obowiązki na tym stanowisku pracy?
- Jakie są wartości firmy?
- Jak wygląda sukces na tym stanowisku i jak go mierzycie?
- Czy jest możliwość rozwoju zawodowego? Jeśli tak, to jak to wygląda?
- Z kim będę ściśle współpracować?
Jak odpowiedzieć na pytanie pracodawcy – opowiedz coś o sobie
Opowiedz nam coś o sobie, to zdecydowanie najczęściej padające pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej. Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest ustalenie, czy kandydat będzie dobrze pracował na danym stanowisku, a to oznacza ocenę jego umiejętności i postawy wymaganej do tej pracy. Odpowiadając na to pytanie przedstaw swoją historię od samego początku oraz wyjaśniaj poszczególne etapy swojego życia. Wyjaśnij dlaczego podjąłeś określone prace oraz dlaczego odszedłeś. Wyjaśnij, dlaczego wybrałeś określoną szkołę i jakie były twoje motywacje do osiągnięcia w niej sukcesu. Kiedy odpowiesz na to pytanie, połącz kropki w swoim CV, aby osoba przeprowadzająca rozmowę zrozumiała nie tylko to, co robiłeś, ale także dlaczego.
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?
Jednym z najbardziej stresujących etapów rozmowy kwalifikacyjnej, jest w ogóle zdecydowanie co na nią ubrać. Dlatego też staram się odpowiedzieć na pytanie – Jaki jest najlepszy strój na rozmowę kwalifikacyjną? Najważniejsze jest pierwsze wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Pierwszy osąd, jaki podejmie ankieter, będzie oparty na tym, jak wyglądasz i co masz na sobie. Dlatego zawsze ważne jest, aby odpowiednio się ubrać na rozmowę o pracę. Dla mężczyzn może to być marynarka i spodnie garniturowe z koszulą i krawatem. Dla kobiet może to być bluzka i spodnie lub sukienka w stylu vintage. Niezależnie od tego, czy jesteś mężczyzną czy kobietą, musisz również pomyśleć o kolorach, które założysz na rozmowę kwalifikacyjną. Unikaj wszystkiego, co jest zbyt jasne i krzykliwe.